Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
З прийняттям нового Цивільного процесуального кодексу в 2017 році (надалі за текстом ЦПК України), з'явилися нові вимоги до учасників процесу. Однією з таких вимог є неприпустимість зловживання процесуальними правами учасниками судового процесу.
Отже, цивільним процесуальним кодексом України ( ст.148) визначено наступні підстави для того, щоб суддя наклав відповідний штраф на осіб, які беруть участь у справі, а також представників сторін:
1) невиконання процесуальних обов’язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу;
2) зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству;
3) неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин;
4) невиконання ухвали про забезпечення позову або доказів, ненадання копії відзиву на позов, апеляційну чи касаційну скаргу, відповіді на відзив, заперечення іншому учаснику справи у встановлений судом строк;
5) порушення заборон, встановлених частиною дев’ятою статті 203 ЦПК України. Тобто порушення заборони використовувати портативні аудіо технічні пристрої, а також здійснювати фото- і кінозйомку, відео-, звукозапис під час врегулювання спору за участю судді.
У дохід держави стягується з винної особи штраф розміром від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що з першого січня цього року вже складає 1 762 грн.
Але якщо учасник судового процесу буде продовжувати зловживати своїми процесуальними правами, суд може стягнути штраф від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
І навпаки, суд може скасувати ухвалу про стягнення штрафу, якщо особа, щодо якої її постановлено, виправила допущене порушення та ( або) надала докази поважності причин невиконання відповідних вимог суду чи своїх процесуальних обов’язків.
Також, слід відзначити що суд може штрафувати не тільки сторону, а також її представника, більш того, обох - за одне й теж зловживання.
Варто зауважити, що категорія зловживання правами відома не тільки українській судовій практиці, а і міжнародному законодавству і практиці Європейського суду з прав людини.
З огляду на вищенаведене, звертаємо увагу усіх учасників цивільного процесу на добросовісне виконання процесуальних обов’язків та неприпустимість зловживання процесуальними правами.
Прес-служба суду